Ha a sport témájában akarunk elmélyedni, talán nem a gyermekfejlesztés jut elsőre az eszünkbe. A legtöbben saját kedvenc sportágaikra gondolnának a leghamarabb. Ez kinek a focit, kinek más csapatsportot, mondjuk kézilabdát, vagy vízilabdát jelent, de akadnak olyanok, akik inkább az egyéni sportok mellett teszik le a voksukat. Bevallom, én inkább az utóbbiak közé tartozom. Kamaszkoromban, sőt, talán a 20-as éveim elején engem is a foci mozgatott meg a legjobban, de aztán valamiért ráuntam, és más sportágak vették át a labdarúgás helyét. Ma már a teniszt nézem ugyanolyan fanatikus szenvedéllyel, mint egykor a kedvenc focimeccseimet, de azért egy kis vívás is elfér mellette: utóbbit nem mellesleg magam is évekig űztem. Ma már az egyéni sportok tehát jobban foglalkoztatnak engem, mint a csapatjátékok.
Érdemes azonban szót ejteni az olyan sporttevékenységekről is, amelyek kifejezetten a gyermekek fejlesztésében, elakadásaiban segítenek. Sok szülő szembesül a gyermekei esetében mozgáskoordinációs gondokkal: utóbbi téma pedig összefügg más, legalább ennyire fontos területekkel, úgy, mint a koncentrációs készségekkel, vagy éppen a ritmusérzékkel.
Éppen ezekben nyújt profi segítséget a Mosolykulcs Fejlesztőház. A szervezet kínálatában szereplő tsmt torna hatása rövid-, és hosszútávon is megkérdőjelezhetetlen.A TSMT torna, más néven Tervezett Szenzomotoros Tréning, egyedülálló mozgásos fejlesztő módszer, amely kifejezetten a gyermekek szenzoros és mozgásos rendszerének támogatására szolgál. Egyéni igényekhez igazított feladatsorokon keresztül hatékonyan fejleszti a koncentrációt, a memóriát, az egyensúlyt, a beszédet, valamint a szociális készségeket. Az alkalmazott eszközök, például labdák, gördeszka vagy billenőlap, aktívan hozzájárulnak az idegrendszer érleléséhez, miközben elősegítik a mozgáskoordináció és az érzékelés fejlődését. A TSMT terápia során a terapeuta olyan feladatsorokat állít össze, amelyek fokozatosan nehezednek, és lehetőséget adnak az elemi mozgásformák, mint a kúszás és a mászás, újratanulására. Ez a megközelítés hozzájárul a primitív beidegződések újrastrukturálásához, amely elengedhetetlen a magasabb rendű mozgásformák létrejöttéhez. A mondókákkal kísért gyakorlatok nemcsak a mozgás, hanem a kommunikáció és az anyanyelvi készségek fejlődését is elősegítik. A budapesti foglalkozásokra három hónapos kortól tizenegy éves korig szívesen látják azokat a gyermekeket, akik fejlődési elmaradást mutatnak, figyelemzavarosak, hiperaktívak, vagy tanulási nehézségekkel küzdenek. Az egyéni TSMT gyakorlatok otthoni elvégzésére is lehetőség van, amelyhez különféle eszközök állnak rendelkezésre. Ezek segítenek abban, hogy a gyermekek otthon is folytathassák a mozgásos fejlesztést, ezáltal tovább támogatva képességeik kibontakozását.
A tsmt torna hatása már sok gyermeknél látszódik, a Mosolykulcs Fejlesztőház azonban emellett is rengeteg lehetőséget kínál még, amelyekről a weboldalon részletesen olvashatunk. Ilyen például a beszédindítás és megkésett beszédfejlődés terápiája, amely kulcsfontosságú a gyermekek kommunikációs készségeinek fejlesztésében. A Mosolykulcs Gyermekfejlesztő Központ logopédiai és TSMT mozgásterápiás programot kínál azok számára, akiknél a beszédfejlődés nem az életkoruknak megfelelő mederben zajlik. A program célja, hogy játékos, életkorhoz igazított feladatokkal segítse a gyermekeket a szókincsük bővítésében, nyelvtani készségeik fejlesztésében és a beszédkedvük növelésében. A terápiákon nagy hangsúlyt kap a mozgásfejlesztés, mivel a mozgás és a beszédfejlődés szoros kapcsolatban áll. A TSMT gyakorlatok az idegrendszer érését támogatják, amely elősegíti a beszéd kialakulását. A program során a szülők is aktív szerepet vállalnak, hiszen az otthoni környezet támogatása elengedhetetlen a sikeres fejlődéshez. A jelentkezés egyszerű, és a központ szakértői tanácsadással is segítik a szülőket. Néhány hónap alatt már jelentős előrelépés érhető el, hogy a gyermekek kommunikációja megfeleljen korosztályuk elvárásainak.
Ha gyermekeink fejlődéséről van szó, a Mosolykulcs Fejlesztőházzal biztosan nem lőhetünk mellé!